Mágia a zaklínadlá

Nezahrávaj sa s tým, čo ti je cudzie,Nepáchaj zlo lebo sa vám to vráťi 1000x
 
PříjemCalendarFAQHledatSeznam uživatelůUživatelské skupinyRegistracePřihlášení

Share | 
 

 Ochrana pred sektami...

Goto down 
AutorZpráva
Moka
Admin
Admin
avatar

Poèet pøíspìvkù : 175
Join date : 05. 05. 09

PříspěvekPředmět: Ochrana pred sektami...   Sat Apr 17, 2010 5:56 pm

NEDAJ SEKTÁM ŠANCU !

Veľa ľudí je vystavených stresom okolitého sveta, ich myseľ je rozorvaná problémami ekonomickej transformácie, výraznými sociálnymi zmenami, ekologické problémy desia rodičov, ktorí majú obavy o budúcnosť svojich detí. Nové choroby sú tiež postrachom - podobne, ako boli stredoveké morové rany. Potom je tu zločinnosť, vojny. A na druhej strane toho všetkého stojí ľahostajnosť a honba za majetkom a zmyslovými pôžitkami. Áno, takto naozaj môžeme vidieť náš svet. Väčšina ľudí vníma tieto problémy ako súčasť života a snaží sa s nimi žiť. Z času na čas však na každého človeka doľahne určitá slabosť a ako býva ľudský organizmus unavený fyzicky a môže vtedy ľahšie ochorieť, tak existuje aj stav psychického oslabenia, keď sú ľudia vystavení nebezpečenstvu hľadať jednoduché východiská zo zložitých životných situácií. Vtedy hrozí, že človek siahne na svoj život, použije drogu či podľahne alkoholu. Hlavne v snahe o únik z reality existuje ešte niečo horšie ako alkohol alebo drogy. Sú to rôzne organizácie, ktoré sa rozhodnú vziať váš život do svojich rúk, prevziať vašu zodpovednosť, dať vášmu životu zmysel ich zámerov a plánov. Tieto organizácie už majú veľkú prax, sú to psychodeštruktívne kulty či ako ich zvykneme nazývať u nás, sekty.

Čo majú spoločné?

Navzájom majú veľa spoločného. Ich zástupcov stretávate na uliciach, zvonia vám pri dverách, ponúkajú svoje letáky na každom rohu. Možno vám pripadajú vyrovnaní, pokojní a usmievaví. Zaujímajú sa o vás. Hneď na začiatku vám kladú otázky, ktoré vás zaujmú. Sú na to trénovaní v mnohých kurzoch. Už po krátkom rozhovore im je jasné, na čo najviac reagujete a z toho potom rozvíjajú ďalšiu stratégiu, aby s vami udržali kontakt. Vy máte otázky, na ktoré hľadáte odpoveď, a problémy, na ktoré vám chýba riešenie. A vám sa zdá, že oni tie odpovede a riešenia majú. Napríklad ste zdesení z toho, že sa vaše dieťa "zvlčilo" v kolektíve materskej školy. Tak vám sekta ponúkne pravidelné stretávanie sa vašich detí s deťmi, ktoré nie sú zvlčené, ktoré už od útleho veku vedia, ako sa majú správať, a majú aj jasný životný cieľ. Chcete sa učiť anglicky a nemáte na drahé kurzy? Žiadny problém, sekta má veľmi dobrých a bezplatných lektorov. Neviete variť a poradiť si s domácnosťou? Sekta to vyrieši za vás - jej členky to ovládajú a pomôžu vám teoreticky aj prakticky. Ste sami a ťažko hľadáte partnera? V sekte stretnete niekoho, kto bude mať určite podobný problém a spolu nájdete riešenie. Áno, toto všetko sekty ponúkajú; sociálne zázemie, vzdelanie, sebarealizáciu. Otázka znie, čo za to? Viete, čím skutočne zaplatíte za vyriešenie vašich osobných problémov? Aj keď to vyzerá inak, v skutočnosti v sektách nie je nič zadarmo. Cenu, ktorú zaplatíte, si však nebudete uvedomovať. Bude to vaša sloboda, vaša individualita - to vám sekta vezme.

Prichádzajú po dvoch

Tak ich stretávame - dvoch mužov, dve ženy, pár. Keď s nimi hovoríte, nasmerujú vás, kam potrebujú. Už sme sa zmienili o problémoch a ich praktickom riešení, teraz sa pozrime na to, čo ešte pre vás urobia. Váš život bude podľa nich potrebovať určitý poriadok. Tento poriadok vám ponúknu zo svojho učenia. Ak sa budú považovať za kresťanov, ponúknu vám aj Bibliu a jej výklad. V takom prípade budete mať šťastie, lebo ak budete chcieť, môžete ich kontrolovať, môžete porovnávať to, čo vás budú učiť zo svojich príručiek, s tým, čo v Biblii naozaj je. Môžete to konzultovať s ľuďmi z cirkví, ktoré stoja skutočne na kresťanských základoch. Oveľa horšie je, keď sa stretnete so skupinou, ktorá vám ponúkne učenie na základe nejakých veľmi pochybných orientálnych praktík. V takom prípade si budete ťažko overovať, či to, čo vám hovoria, naozaj zodpovedá tradíciám alebo učeniu, z ktorého čerpajú. Ak si to budete chcieť overiť, tak by ste sa mali spojiť s odborníkmi. Najväčší problém nastáva vtedy, ak poriadok a pravidlá, ktoré vám ponúknu, budú prezentovať ako jediné správne pochopenie zmyslu života - tak to bolo zjavené zakladateľovi sekty. Vtedy sa môžete obrátiť jedine na zdravý rozum. Stretnete sa však aj s takými sektami, v ktorých zo začiatku vôbec nepostrehnete ich náboženské pozadie. Takéto skupiny sa najčastejšie prezentujú ako psychoterapeutické, ktoré sa budú zaoberať vašimi problémami. Všetko, aj tie najintímnejšie záležitosti vášho života, ktoré im zveríte, budú zaznamenané a raz môžu byť použité proti vám. S proklamovanou diskrétnosťou nemôžete rátať. Ďalšou skupinou siekt, ktorá však nemá náboženské pozadie, sú extrémne orientované a organizované spoločnosti. Mnohé sektárske prvky majú aj niektoré politické strany.

Prejavujú sa extrémnou láskou

Tak by sme mohli charakterizovať ich prvé stretnutia s potenciálnou obeťou. Budú sa na vás usmievať a budú vám prejavovať celkom nepochopiteľnú pozornosť. Všetko, čo budete hovoriť a robiť, budú hodnotiť kladne a vy budete mať odrazu pocit, že sa konečne našiel niekto, kto dokáže oceniť vašu hodnotu a schopnosti. To je tá najväčšia pasca, ktorú na vás môže sekta nastražiť. Konečne budete mať pocit, že ste našli ľudí, ktorí vám rozumejú a medzi ktorými sa cítite dobre. Už hlavne preto budete prijímať ich rady - ako byť ešte lepší, ešte úspešnejší, ešte šťastnejší - bez akéhokoľvek podozrenia. Časom síce táto ich pozornosť poľaví, to už však budete natoľko zmanipulovaní, že si to ani neuvedomíte.

Princíp svorky

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia cítia v sekte dobre, je spoločenstvo ľudí s "rovnakými" názormi a pocitmi. Aby sme si to mohli dobre uvedomiť, ukážeme si to na trochu extrémnom príklade. Mladý dohola vyholený neonacista sa ako jedinec chová na verejnosti mierne, poriadne a je akýsi nesvoj - najradšej by zmizol v dave. Avšak ten istý človek je v skupine jemu podobných hlučný, arogantný, agresívny a hlavne nebezpečný. Hoci to nie je na prvý pohľad také zrejmé, ľudia, ktorí vyhľadávajú sektu, sa správajú často podobne, a preto sa obete lovia v dvojiciach, preto cítia potrebu organizovať masové stretnutia na štadiónoch - aby sa uistili svojím množstvom a v podvedomí si potvrdili aj svoju silu.

Totálna podriadenosť vedeniu

Taký je spôsob organizácie každej sekty. Kdesi vysoko sedí ktosi mocný. Zo začiatku to býva sám zakladateľ, po jeho smrti sú to jeho najvernejší žiaci, potom žiaci týchto žiakov. Bývajú to skupiny bezohľadných prospechárov, hrajúcich pred svojimi veriacimi divadlo pokory, čestnosti a zbožnosti. O ich rozhodnutiach sa nediskutuje, tie sa len prijímajú. Títo ľudia neobmedzene rozhodujú o spôsobe života svojich veriacich, ale často aj o ich bytí či nebytí. Nemusí to byť priamo, ale zraniť možno aj určitými obmedzeniami, zásahmi do životných plánov, a hoci sa to bude zdať divné, tak aj vylúčením zo sekty.

Závislosť

Na začiatku tejto úvahy som prirovnal sektu k drogovej závislosti. Závislosť nenastáva naraz, ale jej počiatky vidno v tom, že vám sekta zaplní váš súčasný časový program a vy sa počas týždňa vlastne zúčastníte na potrebných výukových kurzoch. Sekta často pre svojich členov organizuje aj kultúrne, športové a všeobecnevzdelávacie programy. Veľa času zaberie účasť na rôznych sviatkoch, obradoch či masových akciách. To, čo nevenujete spoločným aktivitám, dávate do šírenia myšlienok sekty na verejnosti a získavaniu nových členov. Do týchto programov ste, samozrejme, zapájaní postupne, s obozretnosťou, aby vás nevydesili. Čas, ktorý stále viac a viac venujete sekte, je na úkor vašich bývalých záujmov a priateľstiev, zanedbávate svoje koníčky až zistíte, že vaši priatelia vám prestávajú rozumieť a odvracajú sa od vás. Pritom vás ani nenapadne, že už ste takí naplnení dianím v sekte, že o ničom inom neviete ani rozprávať, a že odpor vašich priateľov pramení nie z nezáujmu o vás, ale z možného strachu zo sekty, ktorej slúžite. Svoju závislosť však nespozorujete. Všetko varovanie, ktoré vám iní budú dávať, budete vnímať ako útok sveta zla na váš svet dobra.

Život ako v skleníku

Tak možno označiť život, ktorým ľudia v sektách žijú. Je to život v obmedzenom gete a nič, čo prichádza zvonka sa neprijíma, akákoľvek myšlienka sa podrobuje osobnej autocenzúre. Svet mimo sekty je vnímaný ako zlý. K takémuto svetu možno pristupovať len dvojako: zmeniť ho učením sekty alebo ho nechať nejakým zázračným (ale po nedávnych skúsenostiach z Japonska aj menej zázračným) spôsobom zničiť. V uzatvorenom priestore sekty sa uzatvárajú manželstvá, mlčanlivo sa tolerujú milenecké vzťahy, prebiehajú tu obchodné kontrakty, radosti aj bolesti sa prežívajú spoločne. Tento uzatvorený svet nahradí priateľov, rodinu, všetko. Tento svet poskytuje pocit bezpečnosti a sociálnej istoty. Už sama predstava, že ho opustíte, vám bude pripadať ako pekelné nebezpečenstvo. A keď budete mať pochybnosti, nebudete hľadať chyby v systéme učenia mimo tejto organizácie, ale v sebe, vy sa budete cítiť v područí zla, skutočné zlo však nebudete chcieť vidieť.

Ako uniknúť?

Predsa sa však môže jedného dňa stať, že budete náhle cítiť potrebu svet sekty opustiť. Určite budete potrebovať pomoc. Opustiť sektu znamená opäť prevziať zodpovednosť za svoj život, rozhodovať sa podľa svojho svedomia, nie podľa vopred nalinajkovaných šablón. Znamená to život bez sociálnych barličiek. Znamená to priznať si svoju chybu, čo nebýva veľmi príjemné. Znamená to hľadať cestu k tým, ktorých ste svojím odchodom do sekty zranili, k rodine, príbuzným či priateľom. Odísť však znamená aj byť opäť slobodným, a to nebýva často ani jednoduché, ani príjemné. Byť slobodný a niesť za seba zodpovednosť, to je však jediný prirodzený stav ľudského bytia. Sekta vás nenechá ľahko odísť. Budú s vami chcieť hovoriť, budú vás chcieť presvedčiť o mylnosti vášho konania či o tom, že vás potrebujú, alebo vám povedia, že ak ich opustíte, oni nezahynú, ale vy áno (povedané obrazne). Táto posledná časť úvahy AKO VON zo sekty sa však nemusí nikdy naplniť, ak budete pozorne sledovať, čo vám kto hovorí, a zvažovať, čo pre svoj život prijmete ako správne a čo nie.

NAJDÔLEŽITEJŠIE JE NEDAŤ SEKTÁM ŠANCU.

Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://kuzelna-zona.forumczech.com
 
Ochrana pred sektami...
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mágia a zaklínadlá :: Sekty-
Přejdi na: