Mágia a zaklínadlá
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mágia a zaklínadlá

Nezahrávaj sa s tým, čo ti je cudzie,Nepáchaj zlo lebo sa vám to vráťi 1000x
 
PříjemLatest imagesHledatRegistracePřihlášení

 

 Osvienčimský kat a jeho žena

Goto down 
AutorZpráva
Moka
Admin
Admin
Moka


Poèet pøíspìvkù : 175
Join date : 05. 05. 09

Osvienčimský kat a jeho žena Empty
PříspěvekPředmět: Osvienčimský kat a jeho žena   Osvienčimský kat a jeho žena EmptySat Apr 17, 2010 6:24 pm

Počas druhej svetovej vojny zavraždili nacisti milióny ľudí v táboroch, zriadených práve na tento účel. Najväčším táborom smrti bol práve Osvienčim na území Poľska, ktoré nemecko okupovalo od roku 1939. Jeho veľiteľom bol Rudolf Hoss. Žil vo vile táborového areálu spolu s manželkou a piatimi deťmi, pred ktorými úzkostlivo tajil čo je jeho prácou. po druhej svetovej vojne bol, ako iný nacistický zločinci, odsúdený na smrť. Francúzsky spisovateľ Robert Merle /merl/ napísal o tomto človeku román, z ktorého si môžete prečítať úrivok.

Osvienčimský kat a jeho žena 257c4b0b5f_8657892_o2

Otvoril som dvere do svojej pracovne a zostal som ohromený. Stála tam Elsa, vzpriamená a bledá, ľavou rukou sa opierala o stoličku, Automaticky som za sebou zavrel dvere a uhol pred jej pohľadom. Elsa povedala ,,Rudolf!" Obzrel som sa na ňu, jej pohľad bol strašný. Znovu som odvrátil hlavu. Chcel som sa obrátiť, odísť a so všetkým tu skoncovať. Ale zostal som stáť, ako pribitý, neschpný pohybu. Nedokázal som sa na ňu ani pozrieť. ,, Ty ich teda posielaš do plynu!" povedala ticho. ,,A ten neznesiteľný pach, to sú oni!" Otvoril som ústa, ale nemohol som prehovoriť. ,,Tie komíny!" pokračivala, ,,teraz už rozumiem." Hľadel som do zeme a povedal som: ,Pochopiteľne, mŕtvych pálime. V nemecku sa telá pálili odjakživa, to predsa vieš, je to otázka hygieny. Proti tomu nemôžeš nič mať. Najmä pri epidémiach.". Elsa vykríkla. ,,Luháš! Ty ich posielaš do plynu!" Ohromene som zdvihol hlavu: ,,Ja že luhám? Elsa ako sa opovažuješ?" pokračovala ako keby ma nepočula: ,,Mužo, ženy, deti.. nahých!" Vzpriamil som sa. ,, Neviem o čom hovoríš." Len s veľkým úsilím sa mi podarilo pohnúť. Obrátil som sa a zamieril som ku dverám. Práve v tom okamihu ma s neuveriteľnou rýchlosťou predbehla a oprela sa o dvere. ,,TY!.. povedala. ,,Ty".. Chvela sa po celo tele. Jej veľikánske iskrivé oči ma uprene pozorovali. Vykríkol som: ,, A ty si myslíš, že mne sa to páči??!" A v ton ma zaplavila vlna hanby. Zradil som ríšskeho vedúceho, prezradil som tajomstvo. ,, Je to teda pravda?" kričala Elsa ,,zabíjaš ich?". Bleskurýchle som ju chytil za rameno, položil som jej ruku na ústa a povedal: ,,Len nie tak nahlas Elsa, prosím ťa, nie tak nahlas!" Zažmurkala, vytrhla sa mi, odtiahol som ruku od jej úst, Elsa načúvala, chvíľu sme zostali bez hnutia, tichí a ako spojenci sme počúvali zvuky v dome. Povedala tichým, normálnym hlasom: ,,Pani Mulerová už zrejme odišla." ,,A slúška?" perie v suteréne a deti spia." Ešte chvíľu sme ticho počúvali. Potom sa obrátila, pozrela sa na mňa a akoby si naraz uvedomila, kto som, jej tvár znovu poznačila hrôza a zaterasila dvere.. Stálo ma veľa síl, aby som jej povedal: ,,Elsa, počúvaj ma, músíš ma pochopiť. To sú len tí práce neschopní. Pre všetkých nie je dosť jedla. Je to pre nich oveľa lepšie..." Jej tvrdý, nemilosrdný pohľad sa nezmenil. ,,Takže takto si si to vymyslel." povedala potichu.,,Ja predsa nie. Ja za to nemôžem. Je to rozkaz." Opovržlivo povedala. :,,Kto by dal takýto rozkaz?" ,,Ríšský vodca!" Úzkosťou sa mi zovrelo hrdlo: znova som ho zradil. ,,Ríšský vodca?" opakovala. ,,Ale prečo?" Pokrčil som plecami: ,,Ty to nemôžeš pochopyť.Také veci jednoduco nechápeš. Našimi úhlavnými nepriateľmi sú Židia. To vari vieš. To Židia rozpútali vojnu. Ak ich nezlikvidujeme teraz, tak oni sami neskôr vykynožia celý nemecký národ." ,,To je predsa nezmysel" ozvala sa s neslýchanou zaťatosťou. ,,Ako by nás mohli vykynožiť, keď vojnu vyhrávame my?" Díval som sa na ňu s ústi dokorán. O tom som nikdy nepremýšľal. Naozaj som nevedel, čo si mám myslieť.Odvrátil som hlavu a po chvíli som povedal: ,,Je to rozkaz."

(Robert Merle: Smrť je mojím remeslom)
Návrat nahoru Goto down
https://kuzelna-zona.forumczech.com
 
Osvienčimský kat a jeho žena
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mágia a zaklínadlá :: Skutočné zážitky a príbehy-
Přejdi na: