Mágia a zaklínadlá

Nezahrávaj sa s tým, čo ti je cudzie,Nepáchaj zlo lebo sa vám to vráťi 1000x
 
PříjemCalendarFAQHledatSeznam uživatelůUživatelské skupinyRegistracePřihlášení

Share | 
 

 Ako mať lucidný sen

Goto down 
AutorZpráva
Moka
Admin
Admin
avatar

Poèet pøíspìvkù : 175
Join date : 05. 05. 09

PříspěvekPředmět: Ako mať lucidný sen   Sat Apr 17, 2010 6:00 pm

Ako mať lucidný sen

Nie je to nič ťažké. Ak ste doteraz nemali takýto sen, tak pri trocha snahy môžete mať svoj "prvý" LD do dvoch týždňov. V úvodzovkách prvý, pretože tieto sny ste určite mali keď ste boli deti, ale roky vám ich vymazali s pamäti.

Trochu teórie
V prvom rade si musíte uvedomiť v ktorej časti spánku máte sny. Bežný človek keď zaspáva, postupne upadne do najhlbšej fázy spánku. V tejto fáze sa človeku nesníva nič. Potom sa postupne vracia do plytkejších fáz v ktorých už prebieha snenie, a opäť navracia do hlbších úrovní. Čím dlhšie človek spí tým dlhšie sa nachádza v plytkejších fázach a menej v hlbších.

Wake-initiated lucid dreams - WILD
Z vyššie uvedeného poznatku vychádza aj jedna z metód, ktorá sa radí medzi najúčinnejšie. Choďte spať na 5-6 hodín. Potom sa zobuďte a buďte hore minimálne 20 min. Počas doby, keď ste hore je vhodné si čítať rôzne články s problematiky vedomých snov. Choďte spať. Počas zaspávania sa snažte byť pri vedomí. Začnú sa vám objavovať rôzne obrazce, a budete počuť rôzne zvuky. Naraz v sne budete vykonávať nejakú činnosť. Ak si však udržíte pozornosť zistíte, že je tu niečo nelogické a uvedomíte si sen. Dôležité je udržať si počas zaspávania pozornosť a logické myslenie.
Nevýhodou tejto metódy je násilné prerušovanie spánku po 5-6 hodinách. Ja osobne som vyskúšal túto techniku len niekoľkokrát s malými výsledkami. Ak máte vôľu prerušovať si spánok, tak touto metódou podľa vedcov môžete dosiahnuť veľmi dobré výsledky.

Test reality
Oveľa menej násilnou metódou ako WILD je metóda testovania reality. Táto metóda môže byť použitá osobitne, ale môže sa kombinovať aj s ostatnými metódami.
V tejto metóde testujeme činnosti, ktoré sa vyskytujú len vo sne. Vo sne dokážeme lietať. V sne sa neustále mení čas na hodinkách, zakaždým ako sa na ne pozrieme, a tak isto sa mení aj text nápisov. Testovaním týchto činností v bežnej realite a vo sne ich dokážeme od seba odlíšiť.
Testovanie reality vykonávame čo najčastejšie, aspoň 10 krát za deň, a pár hodín pred tým ako ideme spať frekvenciu testovania zvýšime. Postupne sa na činnosť testovania reality navykneme a budeme ju vykonávať automaticky. V sne sa nám potom bude tiež chcieť vykonávať test reality, a test nám odpovie že sme v sne.
Svoj prvý LD som si uvedomil tým že som vyletel do vzduchu. Následne vzrušenie z uvedomenia sna ma okamžite prebudilo. Druhý LD som bol už chladnejší. Uvedomil som si ho pozeraním na hodiny, na ktorých sa menil dátum. Keď budete skúsenejší v testovaní reality, tak hocijaká neobvyklá maličkosť vám navodí uvedomenie si sna.
Ako som písal, pri veľkom rozrušení sa môžete zobudiť. Preto sa snažím byť v sne čo najmenej rozrušený.
Nevýhodou tejto metódy je, že vám po čase samotné testovanie začne liezť na nervy a prestanete s ním. Chvíľu sa vám možno budú ešte snívať vedomé sny, ale po čase sa vedomé sny úplne vytratia až kým opäť nezačnete používať nejakú metódu. Podľa mňa je táto metóda veľmi účinná na navodenie vedomých snov pre krátke obdobie, okolo jedného týždňa, ale nie na stále navodzovanie LD.

Pohľad na ruky
Metóda je veľmi podobná testovaniu reality. Pochádza od Carlosa Castanedu. Ten odporúča chvíľu pozorovať svoje ruky. Pozorujte svoje ruky približne raz za hodinu, ak chcete môžete samozrejme aj častejšie. Pri pozeraní na ruky si môžete klásť aj otázku či ste vo sne. Ak ste v sne, pri pozretí na ruky si automaticky uvedomíte, že ste vo sne.
Ja som túto metódu použil len na zlepšenie kvality sna. Mal som LD, ale bol málo ostrý. Preto som sa uštipol a zopár krát sa pozrel na ruky.

Sugescia
Veľmi silný nástroj nielen vyvolani e vedomých snov je sugescia. Keď už ležíte v posteli, zopakujte si niekoľko krát v mysli alebo šeptom dajakú sugesciu. Mohla by znieť trebárs takto: "V sne si uvedomím, že spím a sen budem mať plne pod kontrolou". Svoj prvý LD som mal po použití takejto podobnej sugescie.

Zapisovanie snov
Zapisovanie snov priamo nevedie k vyvolaniu vedomých snov. Pomocou zapisovania si však môžeme naučiť lepšie zapamätať bežné sny. Keď potom niekedy budeme mať vedomý sen, môžeme si lepšie spomenúť čo sa nám snívalo pred ním a ako sme sa ocitli vo vedomom sne, poprípade si lepšie spomenúť na niektoré detaily zo sna. Pred zapisovaním snov som si len málokedy pamätal sen. Teraz si už naopak málokedy sen nepamätám.
Ak si chcete zapisovať sny, kúpte si zošit, ktorý vám bude slúžiť výhradne len na tento účel. Ja som si kúpil čistý zošit A4. Čistý preto aby som si mohol doňho kresliť aj obrazce zo snov, a aby mi obrázky nerušili čiary riadkov. Každú stranu som prehol napoly, takže mi vznikli dva pozdĺžne úseky vedľa seba. Do jednej časti napíšem svoj sen. Potom si ho prečítam. Väčšinou ma napadne ešte niečo, a ak to súvisí už s napísaným textom, zapíšem to vedľa do druhej časti. Takto nemusím písať vetu nad vetu, a takisto mám miesto pre obrázky (ak sa mi ich chce kresliť). Každé ráno si rezervujte zopár minút na spomenutie sna, a asi päť až desať minút na jeho zapísanie. Keď sa ráno zobudíte, nechoďte hneď vykonávať bežnú toaletu ale sa najprv zamyslite čo sa vám snívalo. Ak sa vám to nepodarí, nevadí choďte sa umyť. Ja sa väčšinou rozpamätám na sny keď sa práve umývam.

Všetky tieto metódy sa dajú navzájom kombinovať, alebo používať osobitne. Vzájomnou kombináciou a experimentovaním si určite nájdete vhodný nástroj pre indukciu vedomých snov.

A na záver ešte jedna pikoška. Ak sa vám niekedy stane, že sa zobudíte, vstanete z postele a idete si sen zapísať a v tom sa zase zobudíte, nečudujte sa, býva to bežné. Preto je vhodné aj pri samotnom prebudení, použiť napríklad test reality, a získať ďalší nástroj pre vyvolanie vedomých snov.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://kuzelna-zona.forumczech.com
 
Ako mať lucidný sen
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mágia a zaklínadlá :: Lucidné sny-
Přejdi na: